Tabletki na robaki

Ostatnio oktalizowano:

Choroby pasożytnicze występują na całym świecie. Niektóre z nich występują szczególnie często w Japonii, Chinach i Egipcie. Inne to choroby występujące w Europie, a więc także w Polsce. Choroby pasożytnicze w Polsce najczęściej wywoływane są przez robaki płaskie (tasiemce) i robaki obłe zwane także obleńcami. Robaki te są szczególnie groźne dla osób, które mają obniżoną odporność, ale w organizmach osób zdrowych potrafią wyrządzić wiele szkód.

Tasiemce: popularne pasożyty przewodu pokarmowego

Na świecie jest ponad 1000 gatunków tasiemców, żyją one w przewodach pokarmowych praktycznie wszystkich zwierząt kręgowych, a więc również u człowieka. Są to długie i płaskie zwierzęta, które bardzo mocno przypominają tasiemkę – stąd wzięła się ich nazwa. Do pasożytniczego trybu życia przystosowały się między innymi dzięki wieńcom haków lub przyssawek. Ciało tasiemca zbudowane jest z segmentów, z których każdy ma zarówno męskie jak i żeńskie narządy płciowe. Segmenty te odrywają się po kolei od ciała tasiemca, opuszczają organizm żywiciela razem z ciałem. Tasiemcem uzbrojonym możemy zakazić się jedząc zakażoną wołowinę. Z kolei jedząc surową lub niedogotowaną wołowinę możemy zakazić się tasiemcem nieuzbrojonym. Zjedzenie kawioru i ryb może z kolei zakończyć się zakażeniem bruzdogłowcem szerokim. Zakażeń tymi pasożytami można oczywiście uniknąć kupując tylko przebadane mięso. Z kolei zakażenia pasożytami żyjącymi w rybach unikniemy jedząc sushi przygotowane z mięsa ryb, które było głęboko zamrożone. W temperaturze minus 20 stopni Celsjusza pasożyty te giną. Osoby zarażone tasiemcem mogą cierpieć na bóle. Bardzo często osoby te mają większy apetyt, ale mimo to tracą na wadze. Są też osoby zakażone, które nawet o tym nie wiedzą, gdyż nie odczuwają żadnych objawów. Aby stwierdzić, czy doszło do zakażenia tasiemcem konieczne jest badanie kału.

Robaki obłe: często występujące pasożyty przewodu pokarmowego

Do robaków obłych, które są często występującymi pasożytami przewodu pokarmowego należy glista ludzka – Ascaris. To robak białego koloru o długości 25 cm. Do zakażenia glistą ludzką może dojść po zjedzeniu pokarmów, które były zanieczyszczone jajeczkami z larwami tego robaka. Trafiają one do jelita, następnie do układu krwionośnego, oskrzeli i znów do jelita cienkiego. Podczas wędrówki mogą wywołać zapalenie oskrzeli lub odoskrzelowe zapalenie płuc. W czasie wędrówki mogą także uszkodzić jelita doprowadzając do ich perforacji i w efekcie do zapalenia otrzewnej. Glisty, które zadomowią się w jelitach powodują nudności, wymioty, bóle brzucha. Mogą też wywoływać biegunki. Glistę ludzką można wykryć badając kał. Wąsogłówka to kolejny pasożyt, którym można się zarazić. U sporej liczby zakażenie tym pasożytem nie daje żadnych objawów, u pozostałych osób mogą wystąpić bóle brzucha, anemia, świąd, biegunka. U dzieci wyjątkowo często występującymi pasożytami są owsiki. Mimo że ich obecność wyjątkowo często stwierdzana jest u dzieci, występują również u osób dorosłych. Podrażnienie i swędzenie skóry odbytu to najbardziej charakterystyczny objaw, który może świadczyć o tym, że doszło do zakażenia owsikami. Badania diagnostyczne obejmują pobranie wymazu okołoodbytowego.

Jakie leki na pasożyty przewodu pokarmowego?

W organizmie ludzkim mogą bytować robaki obłe lub płaskie, dobór leków zależy więc od tego, z jakim rodzajem robaków mamy do czynienia. Jeszcze do niedawna niedostępne były leki, które działały równie skutecznie na robaki obłe i płaskie. Dzisiaj w sprzedaży dostępne są również i takie leki. Większość preparatów przeciw pasożytom dostępnych jest na receptę. Są to najczęściej tabletki na robaki. W sprzedaży są oczywiście także leki, które mają postać zawiesiny. Preparaty na pasożyty, które dostępne są wyłącznie na receptę wykazują bardzo różne działanie. Niektóre z tych leków mają w swoim składzie takie substancje, które działają tylko na osobniki dorosłe, w innych lekach zastosowano substancje skuteczne w leczeniu pasożytów, które żyją w jelitach. W leczeniu owsicy u dzieci i dorosłych stosowane są leki dostępne bez recepty. Wszystkie leki na robaki są bezpieczne, oczywiście należy stosować je zgodnie z zaleceniami lekarza.

Do organizmu człowieka mogą wnikać bardzo różne pasożyty. Wywołują one często bardzo różne objawy wskazujące na zupełnie inne schorzenia niż choroba pasożytnicza. Badanie kału jest badaniem diagnostycznym pozwalającym wykryć między innymi tasiemczycę. W aptekach dostępne są leki na robaki zarówno na receptę jak i bez.