Odrobaczanie dzieci

Ostatnio oktalizowano:

Od pewnego czasu w Polsce zapanowała nowa moda. W podążaniu za tą modą wielu rodziców decyduje się na odrobaczenie swoich dzieci. Czy warto profilaktycznie odrobaczać dzieci? Jakie pasożyty zagrażają dzieciom?

Owsiki: pasożyty najczęściej spotykane u dzieci

Najczęściej spotykanymi pasożytami u dzieci są owsiki. Do zakażenia tymi pasożytami może dojść nie tylko na skutek kontaktu z żywnością, która była zanieczyszczona, ale także na skutek kontaktu z przedmiotami codziennego użytku. Owsica bardzo często dotyka dzieci między innymi dlatego, że wiele z nich wkłada do ust brudne palce. Jedzenie brudnymi rękami znacząco sprzyja szerzeniu się infekcji, wystarczy myć ręce zarówno przed przystąpieniem do przygotowywania posiłków jak i przed jedzeniem, aby infekcję ograniczyć. Owsiki to robaki, które mierzą maksymalnie 1,3 cm długości. Żyją one w jelicie grubym. Objawem owsicy jest między innymi podrażnienie i swędzenie skóry w okolicach odbytu. Dzieje się tak dlatego, że nocą samice owsików wędrują do odbytu i składają tam jaja. Swędzenie skóry skłania do drapania, w ten sposób jaja są roznoszone. Są one tak lekkie, że mogą unosić się w powietrzu i osiadać na wszystkich przedmiotach znajdujących się w domu. Owsica może mieć bardzo różny przebieg. Czasem jest lekka i przebiega wtedy nie dając żadnych objawów. Czasem jednak przyjmuje ostrą postać. Powoduje wtedy złe samopoczucie i rozdrażnienie, może też doprowadzić do uszkodzenia ścian jelita.
Owsica to choroba, która najczęściej atakuje dzieci, ale chorować mogą także osoby dorosłe.

Inne choroby pasożytnicze

Owsica jest tylko jedną z chorób pasożytniczych. Inne występujące najczęściej to tasiemczyca i glistnica. Tasiemczyca jest chorobą wywoływaną przez tasiemce. Glistnicę wywołuje glista ludzka. Do rozwoju tasiemczycy i glistnicy dochodzi na skutek kontaktu z pasożytem. Do organizmu glista ludzka czy tasiemiec dostaje się drogą pokarmową. Zakażenia pasożytami nie należą do rzadkich, spora część osób zakażonych to dzieci. Do zakażeń u dzieci bardzo często dochodzi w okresie wiosenno-letnim, gdy dzieci dużo czasu spędzają na zabawach w piaskownicy. W przypadku dzieci bardzo częstym źródłem zakażenia jest właśnie piaskownica. Koty i psy lubią załatwiają swoje potrzeby fizjologiczne na placach zabaw, mogą więc zostawić jaja lub larwy robaków. Rodzice powinni więc zwracać uwagę, aby maluchy w czasie zabawy nie wkładały rąk do buzi. Po skończonej zabawie koniecznie dzieci powinny dokładnie umyć rączki. Należy także dokładnie umyć zabawki, które dziecko zabrało ze sobą na plac zabaw. Przed zakażeniem można uchronić nie tylko dziecko, ale także i siebie pamiętając o tym, aby dokładnie myć warzywa i owoce.

Objawy świadczące o chorobie pasożytniczej

O obecności pasożytów mogą świadczyć pewne objawy, warto jednak pamiętać, że niektóre z nich nie są charakterystyczne tylko dla chorób pasożytniczych. Najbardziej charakterystyczne objawy świadczące o zakażeniu pasożytami to zgrzytanie zębami, swędzenie okolic odbytu, non stop zaczerwienione policzki. Ale o zakażeniu pasożytami mogą świadczyć także bóle głowy czy stawowo-mięśniowe. Charakterystycznym objawem choroby pasożytniczej jest także utrata wagi mimo zwiększonego apetytu.

Czy warto odrobaczać dzieci profilaktycznie?

Profilaktyczne odrobaczanie dzieci to stosunkowo nowy trend w naszym kraju. Ma on wielu zagorzałych zwolenników. Zwolennicy profilaktycznego odrobaczania dzieci są zdania, że każdy z nas jest nosicielem pasożytów. Wiele mam podaje swoim dzieciom różnego rodzaju specyfiki (na przykład ziołowe nalewki) na robaki, gdy tylko zauważy u swoich pociech niepokojące objawy. Profilaktyczne odrobaczanie dzieci ma jednak nie tylko zwolenników, ale także i przeciwników. W grupie przeciwników odrobaczania dzieci są przede wszystkim lekarze. Ich zdaniem nie ma powodów, aby dzieciom profilaktycznie podawać leki na przykład na owsiki. Zdaniem wielu pediatrów przed podaniem leków przeciw robakom należy wykonać u dzieci badania diagnostyczne. Wiele objawów, które mogą świadczyć o obecności pasożytów w organizmie jest charakterystycznych także dla innych chorób. Podstawowym badaniem diagnostycznym, które udzieli odpowiedzi na pytanie czy u dziecka doszło do zakażenia pasożytami jest badanie kału.

Odrobaczanie dzieci to nowy trend w Polsce. Zdaniem wielu pediatrów nie powinno się profilaktycznie podawać dzieciom preparatów na robaki, nawet jeśli są to preparaty na bazie naturalnych składników. Niepokojące objawy wcale bowiem nie muszą oznaczać, że u dziecka występują pasożyty.