Leki przeciwpasożytnicze

Ostatnio oktalizowano:

Pasożyty przewodu pokarmowego to stosunkowo rzadko poruszany temat z zakresu zdrowia. Jest to dość wstydliwy problem i być może dlatego tak mało się o tym mówi, mimo że z pasożytami przewodu pokarmowego można zetknąć się dość często. Pasożyty atakują osoby w bardzo różnym wieku. Często cierpią na nie osoby, które chętnie jedzą potrawy z surowego mięsa bądź ryb. Często z tym problemem borykają się także osoby, które przykładają małą wagę do mycia owoców i warzyw.

Jakie pasożyty mogą żyć w przewodzie pokarmowym ludzi?

Do najczęściej spotykanych pasożytów w przewodzie pokarmowym człowieka należą robaki płaski oraz robaki obłe. Obecność pasożytów w organizmie przynosi wiele szkód. O tym, że doszło do zakażenia pasożytami mogą świadczyć takie objawy jak:

  • nudności;
  • wymioty;
  • utrata wagi przy takim samym lub większym apetycie;
  • anemia;
  • rozdrażnienie.

O zakażeniu pasożytami może także świadczyć wysypka, której przyczyny nie daje się ustalić. Objawy świadczące o zakażeniu pasożytami są charakterystyczne także dla innych schorzeń, łatwo je więc przeoczyć. Do robaków płaskich, które mogą bytować w przewodzie pokarmowym człowieka należą tasiemce. Pasożyty wewnętrzne należące do robaków obłych należy między innymi glista ludzka.

Co warto wiedzieć o tasiemcach?

Znanych jest około 1000 gatunków tasiemców, oczywiście nie wszystkie z nich są pasożytami zagrażającymi człowiekowi. Jednym z gatunków tasiemca, którym może zarazić się człowiek jest tasiemiec nieuzbrojony. Do zakażenia się tasiemcem nieuzbrojonym może dojść na skutek zjedzenia surowej lub niedogotowanej potrawy przygotowanej z wołowiny, która zawierała larwy tasiemca. Po zjedzeniu zakażonego mięsa larwa tasiemca przyczepia się do ścianki jelita. W przeciągu kilku tygodni przeobraża się w dorosłą postać tasiemca. Bardzo szybko może on osiągnąć długość nawet 15 metrów. Dorosły tasiemiec w jelicie swojego żywiciela może żyć nawet 10 lat. W układzie pokarmowym człowieka mogą pasożytować także dwa inne gatunki tasiemca. Jeden to tasiemiec uzbrojony, drugim jest bruzdogłowiec szeroki. Do zakażenia tasiemcem uzbrojonym najczęściej dochodzi po zjedzeniu niedogotowanej potrawy z mięsa wieprzowego. Oczywiście mięso musi pochodzić od świni, która była zakażona. Larwy bruzdogłowca szerokiego pasożytują w rybach, do zakażenia może więc dojść po zjedzeniu kawioru i nieodpowiednio przygotowanego dania rybnego.

Glista ludzka, czyli glistnica

Glista ludzka jest bardzo pospolitym pasożytem wewnętrznym. Jest to biały robak, który osiąga maksymalnie 25 cm długości. Dorosłe osobniki żyją w przewodzie pokarmowym odżywiając się częściowo strawionym pokarmem żywiciela czyli człowieka. Glista ludzka w ciągu doby może złożyć nawet 200 tysięcy jaj. Wraz z kałem opuszczają one ciało człowieka. Wszędzie tam, gdzie nie ma właściwych warunków sanitarnych (a takich miejsc jest mnóstwo) trafiają one do gleby. Do zakażenia dochodzi, gdy jaja razem z zakażonym pokarmem dostaną się do jelit. Wędrówka glisty ludzkiej zaczyna się w przewodzie pokarmowym, z którego trafiają do układu krwionośnego. Razem z krwią trafiają do płuc, następnie wędrują do gardła. Stamtąd trafiają do żołądka, a z niego do jelita cienkiego. W jelicie cienkim kończą swoją wędrówkę, osiadają w nim na stałe. Do rozmnażania dojrzałej glisty ludzkiej dochodzi właśnie w jelicie cienkim. W czasie wędrówki larwy mogą doprowadzić do bardzo poważnych uszkodzeń płuc i innych tkanek. Mogą spowodować nawet perforację jelita, co najczęściej jest przyczyną zapalenie otrzewnej.

Jak wyleczyć pasożyty?

Pasożyty żyjące w organizmie człowieka są dla niego bardzo groźne, na szczęście istnieją dzisiaj leki przeciwpasożytnicze, które bardzo skutecznie pomagają się się ich pozbyć. Niektóre spośród leków przeciwpasożytniczych dostępne są wyłącznie na receptę. Są jednak i takie, które można kupić bez recepty. Leki przeciwpasożytnicze na receptę zapisywane są przez lekarza dopiero po wykonaniu u pacjenta dokładnych badań diagnostycznych. Warto jednak wiedzieć, że bez recepty można kupić tylko leki na robaki obłe. Farmakologiczną terapię można wesprzeć domowymi sposobami. W pozbyciu się wielu wewnętrznych pasożytów pomóc może między innymi napar z piołunu, świeżo wyciśnięty sok z czerwonych buraków czy pestki dyni. Oczywiście domowe sposoby należy stosować jako dodatkowe wsparcie dla farmaceutyków.

Odrobaczanie organizmu możliwe jest dzisiaj wieloma lekami. Najczęstszą przyczyną zakażeń jest brak higieny oraz zamiłowanie do dań z surowego mięsa i ryb pochodzących z niepewnego źródła.